Jaki power bank wybrać?

Mało kto wyobraża sobie dzisiaj funkcjonowanie bez smartfona. Urządzenia te zastępują nam zarówno telefon, jak i kamerę, aparat fotograficzny, kalkulator, tablet, komputer i wiele innych. Mają jednak jedną wadę – przy korzystaniu z wielu aplikacji stosunkowo szybko się rozładowują. Jeśli jesteśmy w domu, istnieje możliwość szybkiego podładowania sprzętu. Co jednak zrobić, jeśli smartfon rozładuje się w szkole czy w trasie?

W takich sytuacjach niezbędny staje się power bank. To niewielkie urządzenie w krótkim czasie zyskało niezwykłą popularność, w związku z czym na runku momentalnie pojawiło się tysiące modeli, różniących się nie tylko wyglądem, ale także parametrami.

Jak więc wybrać sprzęt, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb? Na samym początku najlepiej dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest power bank.

 

Co to jest power bank?

Jak to mówią, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak było również ze stworzeniem pierwszego power banka. Urządzenie nie jest to niczym innym, jak bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa, zamknięta w obudowie, z dołączonym gniazdem miniUSB oraz USB. Pełni podobną rolę jak akumulator – ładuje nasz telefon czy inne niewielkie urządzenie elektryczne bez konieczności podłączenia do gniazdka.

Najważniejszym atutem tego rodzaju urządzeń jest przede wszystkim praktyczność. Standardowy power bank nie zajmuje bowiem zbyt wiele miejsca, a umożliwia kilkukrotne naładowanie telefonu niemal w każdym miejscu.

W internecie czy podczas rozmowy ze znajomymi możemy znaleźć kilka określeń tego typu sprzętu. Najczęściej jest to bank energii, akumulator, zewnętrzna bateria czy przenośna ładowarka.

Jeśli wejdziesz na dowolną stronę sprzedającą power banki lub do sklepu elektronicznego, zaleje Cię bogactwo wzorów i kolorów przenośnych ładowarek. Nie zalecamy jednak kierować się wyłącznie wyglądem – często dany sprzęt wygląda świetnie, jednak w rzeczywistości jest niskim jakościowo urządzeniem, które nie posłuży Ci zbyt długo.

Poniżej podajemy kilka wskazówek, czym kierować się podczas wyboru power banka, aby spełnił on wszystkie Twoje oczekiwania.

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie

Pojemność
Jest to jeden z najważniejszych parametrów banku energii. Jest zazwyczaj dobrze widoczny na opakowaniu, dzięki czemu możemy łatwo porównać poszczególne modele. Wielkość ta najczęściej określa mniej więcej, na ile pełnych ładowań wystarczy nam dane urządzenie. Na rynku znaleźć można sprzęt o pojemności od 2000 mAh, nawet do 30000 mAh.

Teoretycznie panuje jedna zasada – im większa pojemność, tym więcej razy będziemy mogli naładować swojego smartfonie.

Jednak w praktyce niestety wygląda to nieco inaczej… Dlaczego?
Jeśli otworzymy portal typu Allegro lub Olx, z pewnością zaleje nas fala śmiesznie tanich power banków o wielkich pojemnościach, zazwyczaj przekraczających 10 000 mAh. Warto sprawdzić wtedy, z jakim sprzedawcą mamy do czynienia. Jeśli są to osoby prywatne lub firmy, sprowadzające zza granicy szeroki wybór różnorodnych produktów (np. rękawiczki, galanterię czy gadżety), możemy podejrzewać, że banki pamięci z tego źródła nie posłużą nam zbyt długo.

Można też sprawdzić, czy na danej aukcji są podane dane rejestrowe firmy. W przypadku sklepów internetowych, które nie mają jasno określonego profilu działalności istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojemność power banków będzie zawyżona.

Dlatego też kwestia wyglądu łączy się z powyższą, dotyczącą producenta – obojętnie, jak pięknie wygląda dany sprzęt, lecz nie wiemy, skąd pochodzi – nie kupujmy go. Starajmy się raczej wybrać wariant nieco droższy, lecz ze znacznie większym prawdopodobieństwem niezawodności.

Cena
Jedną z wielu zasad, którymi powinniśmy kierować się przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia, jest fakt, że szukając świetnej jakości, musimy wydać nieco więcej pieniędzy. W przypadku power banków, na niezawodność produktu składa się wiele parametrów, w tym chociażby użyte materiały, podzespoły elektroniczne, czy wytrzymałość samych akumulatorów.

Jeśli więc planujesz kupić artykuł w wyjątkowo niskiej cenie z wielką pojemnością, nie spodziewaj się, że sprzęt ten długo Ci posłuży. Oczywiście nie ma co przesadzać i kupować najdroższe urządzenia za grube pieniądze. Starajmy się zachować rozsądek i spośród wielu propozycji znaleźć złoty środek.

Wygląd
Warto wspomnieć również o wyglądzie power banków, które zamierzamy kupić. Pamiętajmy, że każda bateria litowo-jonowa czy litowo-polimerowa ma swoją określoną wielkość oraz wagę. Dlatego też nie jest możliwe stworzenie lekkiego i mieszczącego się w dłoni urządzenia, które będzie miało wielką pojemność, chociażby 20 000 mAh.
Miejmy to na uwadze, szukając odpowiedniego dla siebie sprzętu.

PODSUMOWANIE
Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy zakupiony przez nas sprzęt spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jednak jeśli mamy taką możliwość, dokładnie sprawdźmy dany produkt przed zakupem, zarówno pod kątem pojemności, wielkości czy wagi.

Pamiętajmy również, aby nie kierować się wyłącznie ceną. Nie wybierajmy urządzenia śmiesznie taniego, bowiem najczęściej jakość jest równie niska, jak i cena. Nie ma potrzeby kupować artykułu wyjątkowo drogiego – najbardziej optymalnym zakresem cenowym będzie do 100-150 złotych. Droższe modele raczej nie będą różnić się zbytnio parametrami – będziemy płacić najczęściej za wygląd lub znaczek danej marki, a przecież nie to jest najważniejsze, prawda?

Adres
Blueboat
ul. Pawia 7/135,
05-500 Piaseczno
NIP: 5751743023
Telefon
tel. 29 777 00 20
kom. 502 044 371
Email
e-mail: office@powerbanki.pl
Adres Blueboat
ul. Pawia 7/135,
05-500 Piaseczno
NIP: 5751743023
Telefon tel. 29 777 00 20
kom. 502 044 371
E-mail e-mail: office@powerbanki.pl